Svédországban idén tavasszal kezdődött el a lakosság tömeges chipelése, amit egyre több ember választ, teljesen önkéntes módon. A mikrochipet a hüvelyk és a mutatóujj közötti területen juttatják be a bőr alá, és minden féle-fajta plasztikkártyát felváltva – a személyes adataink igazolásától kezdve a vonatbérleteken át a bankkártyákig minden egy kalap alatt kezelhető a segítségével. A DailyMail szerint ma már több, mint 4000 ember használja a saját kezét a bankkártyás fizetések alkalmával, és ez a szám folyamatosan növekszik.
Mivel sokakat érzékenyen érint az emberekbe ültetett chip jelensége, ezért úgy döntöttünk, hogy talán nem árt, ha egy kicsit közelebbről is megismerkedünk vele.
A chip fő jellemzői:
- Helyettesíti az elektronikus pénztárcákat, bankkártyákat, utazási kártyákat és mindenféle beléptetőkártyát. Ezzel a technológiával szó szerint „minden a kezünkben lehet”.
- Nagyon kicsi, körülbelül rizsszem méretű.
- A beültetés ára 180 dollár, vagyis körülbelül 50 ezer forint, de egyes cégek például ingyen kínálják azokat az alkalmazottjaiknak.
- Nincs benne GPS, nem lehet nyomon követni vele a személyt.
- Mivel nem lehet egykönnyen kivenni a bőr alól, ezért egy esetleges rablótámadás során csak akkor tudnák elvenni tőlünk, ha viszik az egész kezünket.
- „Passzív” eszközről van szó, vagyis a chip-et magát le lehet olvasni más eszközökkel, de a chip nem képes más eszközökből adatot/információt nyerni.
Ebben a videóban bővebben is megismerkedhet vele, aki szeretne. A tudósok úgy vélik, hogy ez a készülék megnyitja majd az utat a svédek előtt egy teljesen új, eddig ismeretlen digitális korszak irányába.
Egy kicsit arról, hogyan is néz ki a bőr alatt: teljesen láthatatlan.
Viszont ha széthúzzuk a bőrt, akkor azért körvonalazódik az alakja.
Röntgen alatt. (lapozz jobbra)
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
És így néz ki a beültetés folyamata. (nincs vér vagy sokkoló tartalom)
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
NFC chip implant #dangerousthings #nfcchip #biohacking #implants #needle
Az innovációnak természetesen nem meglepő módon sok ellenzője akad. A szkeptikusok úgy vélik, hogy ezzel a módszerrel egyrészt senki sem adhat 100%-os garanciát az adataink titkosságára, másrészt hogy az eszközbe épített – most még hiányzó – GPS-es nyomkövetés csak idő kérdése, és valószínűleg eljön majd az ideje, hogy a nagyvállalatok a segítségével nyomon szeretnék követni az alkalmazottjaik elhelyezkedését, másrészt miért adnák egyes vállalatok ingyenesen ezeket az eszközöket az alkalmazottjaiknak?!
Így vagy úgy, a bőr alá épített mikrochip jelensége még gyerekcipőben jár, rövid időn belül azonban valószínűleg eldől majd, hogy mi lesz a sorsa ennek a sokakat megosztó technológiának.