Hírek

Vigyázat: új betegség támadja a gyerekeket – erre kér mindenkit Novák Hunor

Magyarország — Bár korábban arról szóltak a hírek, hogy gyermekekre nem veszélyes a koronavírus, a járvány második hullámában sajnos több tucat iskolást kezeltek hazánkban intenzív osztályon egy újonnan felbukkanó betegség miatt. Az úgynevezett MIS-C alattomos, nem könnyű felismerni, ráadásul többnyire korábban teljesen egészséges gyerekeket érint.

 

 

 

 


Bizonyára emlékeznek olvasóink a 12 éves Abony történetére. A pécsi fiú nemrég kemény harcot vívott a koronavírus szövődményeivel.

– Abonynak fájt a hasa, de gyakorló édesanyaként ekkor még semmi rosszra nem gondoltam. A Covid pedig álmomban sem jutott eszembe, hiszen a tipikus tüneteket nem produkálta –﷯ mesélte korábban lapunknak a kiskamasz édesanyja. Abonynak négy napig nem ment le a láza, aztán egy vérvétel után kiderült, hogy átesett a Covid-fertőzésen, amely annyira legyengítette az immunrendszerét, hogy az antitestek megtámadták több szervét is. A pontos diagnózis úgy hangzott: többszervi gyulladás.

A betegségnek már neve is van, MIS-C.

– Azt láttuk eddig, hogy a koronavírus-fertőzés nem veszélyes a gyerekekre. Részben ez még most is így van, azonban nem mehetünk el amellett, hogy gyakorlatilag a semmiből jött egy új betegség, ami a fertőzés után hetekkel később okoz immunrendszeri zavart, majd gyulladást a szervezetben. Elsősorban az 1–21 éves korosztályt érintheti, de azt tapasztaljuk, hogy azon belül is inkább a 8–12 éveseket – hívta fel a figyelmet dr. Novák Hunor gyerekorvos. A tünetek felismerése nem könnyű, hiszen sokan nem is gyanakodnak koronára.

–A leggyakoribb tünetek közé tartozik a több napig tartó lázas állapot. Jellemzőek még a hasi panaszok, mint például a hányás, hasmenés, erős hasfájás. Ezek mellett kiütések lehetnek a gyerekek testén, illetve árulkodó jel az is, ha a szemükön kisebb-nagyobb bevérzések jelennek meg, mintha be lenne gyulladva –sorolta a doktor, hozzátéve: amennyiben több tünet fennáll, irány a gyermeksürgősségi osztály, ahol ha igazolódik a sokszervi gyulladás, többek között szteroiddal, különböző biológiai terápiákkal, légzés- és keringéstámogatással segítenek a betegeken. – Sajnos a külföldi adatok szerint a gyerekkori sokszervi gyulladásos esetek 1-2 százaléka halállal végződik, ezért fontos megértenünk, hogy ez a betegség nem játék! – szögezte le a szakember.

Keverik a Kawasaki-szindrómával

A Kawasaki-szindróma – eddigi ismereteink szerint – főként az 5 évnél fiatalabb gyermekeknél előforduló, elsősorban az érfalak gyulladásával járó tünetcsoport. A MIS-C inkább az idősebb gyerekeket érinti, a hasi panaszok gyakoribbak, illetve a sokk és a szívérintettség is. Abonynak ráment a kötőhártyájára, mindkét oldali tüdejére és a szívére is, de túlélte, már jól van.

 

 

 

 

forrás: blikk.hu



VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?